Suomen Miekkailu- ja 5-otteluliitto

Finlands Fäkt- och 5-kampsförbund - Finnish Fencing and Pentathlon Association
Tänään on 26.1.2020 5:42

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 17 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2  Seuraava
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Parhaiten menestynyt seura?
ViestiLähetetty: 11.1.2005 16:29 
Poissa

Liittynyt: 6.12.2004 13:11
Viestit: 363
Paikkakunta: Vantaa
Onko kukaan pitänyt kirjaa siitä, mikä oli parhaiten menestynyt seura SM-mitaleissa mitattuna vuonna 2004? Itse koetin pitää lukua, mutta en löytänyt nuorten kalvan henkilökohtaisia mitalisteja mistään. Muuten näytti olevan HFM:n vuosi.

Samalla tuli mieleeni, että olisiko hienoa, jos parhaiten menestynyt seura saisi vaikkapa jonkin kiertopalkinnon? Se kannustaisi osaltaan osallistumaan SM-kisoihin mahdollisimman laajasti. Samalla voisi jokainen seura saada ainakin jonkin mittarin omien kilpamiekkailijoiden kehitykseen kansallisella tasolla.

_________________
-MikaR

Acinaces armorum rex


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 11.1.2005 19:22 
Poissa

Liittynyt: 11.1.2005 17:52
Viestit: 15
Paikkakunta: Helsinki
Junnujen kalvan henk.koht. mitalistit löytyvät osoitteesta:

http://www.miekkailu.fi/foorumi/viewtopic.php?t=88


Ylös
 Profiili  
 
ViestiLähetetty: 12.1.2005 14:59 
Poissa

Liittynyt: 16.12.2004 22:40
Viestit: 373
Paikkakunta: Oulu
[quote="MikaR"]
Samalla tuli mieleeni, että olisiko hienoa, jos parhaiten menestynyt seura saisi vaikkapa jonkin kiertopalkinnon? Se kannustaisi osaltaan osallistumaan SM-kisoihin mahdollisimman laajasti. Samalla voisi jokainen seura saada ainakin jonkin mittarin omien kilpamiekkailijoiden kehitykseen kansallisella tasolla.[/quote]

Tuohan olisi hieno idea. Samaten kannattaisin muitakin seurojen tunnuslukuihin liittyvää palkitsemista ja kannustamista esimerkiksi juuri kiertopalkintojen muodossa. Haba mainitsi tuossa liiton valmennuskriteerejä koskevassa keskustelussa seurojen olevan avainasemassa miekkailukulttuurin kehittymisen suhteen, ja minusta yksi tapa tukea tätä näkemystä olisi nimenomaan se että merkittävimmiksi katsottuja tunnuslukuja (esimerkkinä nyt vaikka tuo SM-kisoihin osallistuminen ja siellä menestyminen) seurattaisiin ja niissä parhaiten menestyviä seuroja palkittaisiin ainakin maininnoilla asiasta.

_________________
Teemu Tokola
Oulun Miekkailuseura
e t u n i m i . s u k u n i m i ( ät ) o u l u n m i e k k a i l u s e u r a . f i


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 12.1.2005 16:20 
Poissa

Liittynyt: 6.12.2004 13:11
Viestit: 363
Paikkakunta: Vantaa
Kiitos Riikka, nyt parhaat seurat menisivät vuonna 2004 näin:

Mitalitaulukko


SEURA kultaa hopeaa pronssia
HFM 6 1 5
EM 5 3 6
MM 3 2 5
Erä 2 4 2
H5O 1 4 1
TMÅF 0 2 1
YM 0 1 3
Habda 0 0 2



Tämä on tietenkin vain minun omaa kriterisointiani, järjestyksessä on käytetty Olympiakisoista tuttua kullat - hopeat - pronssit arvostusta, mitalien totaalinen määrä ei tässä ratkaise. Toivottavasti nuo nyt edes on oikein. Aika hätäisesti kyhäsin.

Noin pika-analyysinä voisi katsoa että HFM tosiaan tuli voittajana maaliin, EM tiukkana kakkosena. Juniorien tyttöjen kalvan mestaruudet ovat EM:lle tärkeitä, HFM pystyy ehkä hieman kokonaisvaltaisimpaan suoritukseen ikäluokissa ja aselajeissa. MM:n mitalit taas tulevat pääasiassa senioreista ja heidän kyvystään pitää miekkailijat seuratoiminnassa mukana vuodesta toiseen. Erän neljäs sija perustuu säilän erikoisosaamiseen. 5-ottelijat pystyivät nappaamaan yhden mestaruuden nuorten sarjassa, mikä antaa heille aihetta optimismiin.

Huolta voisi herättää siitä, että PKS:n ulkopuolelta vain Turku on pystynyt mitaleille.

_________________
-MikaR

Acinaces armorum rex


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 16.1.2005 23:57 
Poissa

Liittynyt: 15.1.2005 17:29
Viestit: 137
Paikkakunta: Helsinki
...laskin erälle kolme pronssia...

_________________
- I'm everything they say I am, I'm so bad baby I don't care


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Pronssit
ViestiLähetetty: 17.1.2005 14:01 
Poissa

Liittynyt: 6.12.2004 13:11
Viestit: 363
Paikkakunta: Vantaa
huh, niin onkin, sehän olit sinä miesten foilissa, Timo miesten säilässä ja Late poikien 20 kalvassa... Voi siellä olla muitakin virheitä.

_________________
-MikaR

Acinaces armorum rex


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Vuoden 2005 SM-mitalit
ViestiLähetetty: 11.12.2005 16:13 
Poissa

Liittynyt: 6.12.2004 13:11
Viestit: 363
Paikkakunta: Vantaa
Ja päätin taas nostattaa tämän aiheen ylös kun kaikki SM-kisat 2005 on pidetty...

kulta hopea pronssi
HFM 7 3 9
EM 5 3 5
MM 3 4 2
Erä 3 1 4
TMÅF 0 3 3
YM 0 3 0
KaVe 0 1 0
OMS 0 0 3
H5O 0 0 3

_________________
-MikaR

Acinaces armorum rex


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 12.12.2005 9:24 
Poissa

Liittynyt: 6.12.2004 13:06
Viestit: 179
Paikkakunta: Vantaa
Nykyään kun kausi vaihtuu kesällä eikä vuodenvaihteessa, voisi myös ajatella mitaleiden laskentaa kauden, eikä vuoden mukaan.

Niku Kivekäs
HFM

_________________
Jos et yritä, et koskaan saa tietää mihin et pysty.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 12.12.2005 13:31 
Poissa

Liittynyt: 6.12.2004 13:11
Viestit: 363
Paikkakunta: Vantaa
Eikö lopputulos olisi kuitenkin pitkässä juoksussa sama? Anyway, tämähän ei ole mikään virallinen taulukko, vain allekirjoittaneen huvikseen laskema.

_________________
-MikaR

Acinaces armorum rex


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 13.12.2005 9:06 
Poissa

Liittynyt: 6.12.2004 13:00
Viestit: 434
Paikkakunta: Vihti
Huomatkaa erittäin myönteinen kehitys pääkaupunkiseudun ulkopuolisissa seuroissa. Turun lisäksi tänä vuonna mitaleilla ovat olleet Kalpaveljet Tampereelta ja Oulu.

- riitta


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 14.12.2005 13:14 
Poissa

Liittynyt: 16.12.2004 22:40
Viestit: 373
Paikkakunta: Oulu
Jäävätkös tuosta taulukosta veteraanien kalvan SM-kisat huomiotta, kai nekin tulisi laskea mukaan kun kerran SM-kisoja ynnäillään? (tulokset: http://www.miekkailu.fi/foorumi/viewtopic.php?t=683 ja http://www.miekkailu.fi/foorumi/viewtopic.php?t=684)

Mitalisijat näyttivät menneen:
HFM 1+2+2
H5O 1+0+0

_________________
Teemu Tokola
Oulun Miekkailuseura
e t u n i m i . s u k u n i m i ( ät ) o u l u n m i e k k a i l u s e u r a . f i


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 14.12.2005 13:50 
Poissa

Liittynyt: 6.12.2004 13:11
Viestit: 363
Paikkakunta: Vantaa
Se on ihan totta, ne tosiaan jäivät listasta. Ohessa uusi taulukko:

kulta hopea pronssi
HFM 8 5 11
EM 5 3 5
MM 3 4 2
Erä 3 1 3
H5O 1 0 3
TMÅF 0 3 3
YM 0 3 0
KaVe 0 1 0
OMS 0 0 3


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 11.12.2006 23:06 
Poissa

Liittynyt: 16.12.2004 22:40
Viestit: 373
Paikkakunta: Oulu
Nostetaanpa tämä aihe taas esille kun vuosi on lopuillaan ja SM-kilpailut pidetty

Keräilin nämä tuloslistoista, korjatkaa jos noihin on lipsahtanut virheitä tai joitain sarjoja vielä puuttuu.

SM-mitalit eri sarjoissa jakautuivat seuraavasti:

Miesten kalpa
Kultaa: KARHUNEN Olli-Matti EM
Hopeaa: WINTER Lars HABDA
Pronssia: KOROKNAY-PAL Andras HFM
Pronssia: LOHI Markku TMÅF

Miesten joukkuekalpa
Kultaa: EM-1: Jussi Korhonen (c), Dennis Bade, Olli-Matti Karhunen, Eduard Sergun
Hopeaa: HFM-1: Andras Koroknay-Pal (c), Erik Liesola, Alexander Lahtinen, Antti Helin
Pronssia: MM-1: Tommi Kosunen (c), Antti Kerminen, Kasper Kukkonen, Ville Kuvaja
Pronssia: HABDA :Jarmo Hirvonen (c), Lars Winter, Jukka Pakarinen, Pasi Koivunen

Miesten floretti
Kultaa: KOROKNAY-PAL Andras HFM
Hopeaa: CURTZE Sven KAVE
Pronssia SARPOLA Timo TAPERÄ
Pronssia TOKOLA Teemu OMS

Miesten joukkuefloretti
Kultaa: OMS (Samuel Tokola, Paulus Tokola, Teemu Tokola)
Hopeaa: TAPERÄ (Mika Roman, Timo Sarpola, Ilkka Vertanen, Mats Wikström)
Pronssia: YM (Teemu Lakkasuo, Simo Siiriä, Ville Tulkki)

Miesten säilä
Kultaa: MAHLAMÄKI Olli, TAPERÄ
Hopeaa: PENTIKÄINEN Kimmo, YM
Pronssia:ROMAN Mika TAPERÄ
Pronssia: SARPOLA TIMO TAPERÄ

Miesten joukkuesäilä
Kultaa:Tapanilan Erä I (Pekka Kastari, Olli Mahlmäki, Timo Sarpola, Ilkka Vertanen)
Hopeaa: Ylioppilasmiekkailijat (Juha-Matti Lundell, Kimmo Pentikäinen, Teemu Perheentupa, Ari Rautanen)
Pronssia: Tapanilan Erä II (Ilkka Lehtovuori, Mika Roman, Henrik Salonen, Mats Wikström)

Naisten kalpa
Kultaa: TALLROTH-KOCK Lena HFM
Hopeaa: FABIAN Borbala HFM
Pronssia: HÄMÄLÄINEN Hilla YM
Pronssia: MOBERG Paula HFM

Naisten joukkuekalpa
Kultaa: HFM-1 : Borbala Fabian (c), Paula Moberg, Terhi Rantanen
Hopeaa: KAVE : Suvi Lehtonen (c), Elina Haavisto, Zsofia Olah, Tuuli Krekelä
Pronssia: HFM-2 : Lena Tallroth-Kock, Catharian Kock, Maija Haimi, Marja-Liisa Someroja
Pronssia: MM : Nina Björkman (c), Nora Kaisalo, Terhi Lumme

Naisten floretti
Kultaa: SOMEROJA Marja-Liisa HFM
Hopeaa: TALLROTH-KOCK Lena HFM
Pronssia: KENTTÄ Outi KAVE
Pronssia: VÄYRYNEN Sai RM

Naisten joukkuefloretti
Kultaa: HFM (Lena Tallroth-Kock, Marja-Liisa Someroja,Irma Lindeman, Maarit Rajamäki)
Hopeaa: KaVe (Outi Kenttä, Zsofia Olah, Suvi Lehtonen)
Pronssia: RM (Sai Väyrynen, Anni Herranen, Tarja Bergman)

Veteraanimiesten kalpa
Kultaa: LAUHIO Seppo, MIEKKA-MIEHET
Hopeaa: IKÄLÄINEN Matti, KALPAVELJET
Pronssia: BLAGOEV Ivan, KALPAVELJET
Pronssia: KALLIO Juha, HABDA

Veteraanimiesten floretti
Kultaa: LAUHIO Seppo, MIEKKA-MIEHET
Hopeaa: SEPPÄNEN Ilkka, SAIMAAN SÄILÄ
Pronssia: LINDBERG Kim, HELSINGIN MIEKKAILIJAT
Pronssia: RAUTANEN Ari, YLIOPPILASMIEKKAILIJAT

Veteraanimiesten säilä
Kultaa: RAUTANEN Ari, YLIOPPILASMIEKKAILIJA
Hopeaa: LUNDELL Juha-Matti, YLIOPPILASMIEKKAILIJAT
Pronssia: MICHELSON Pekka, TURUN MIEKKAILIJAT
Pronssia: LAUHIO Seppo, MIEKKA-MIEHET

Veteraaninaisten kalpa
Kultaa: TALLROTH-KOCK Lena, HELSINGIN MIEKKAILIJAT
Hopeaa: MOBERG Paula, HELSINGIN MIEKKAILIJAT
Pronssia: MICHELSON Riitta, TURUN MIEKKAILIJAT
Pronssia: SOMEROJA Marja-Liisa, HELSINGIN MIEKKAILIJAT

Veteraaninaisten floretti
Kultaa: SOMEROJA Marja-Liisa, HELSINGIN MIEKKAILIJAT
Hopeaa: TALLROTH-KOCK Lena, HELSINGIN MIEKKAILIJAT
Pronssia: MICHELSON Riitta, TURUN MIEKKAILIJAT
Pronssia: LUNDGREN Sirpa, TURUN MIEKKAILIJAT

Kadettipoikien kalpa
Kultaa: LAHTINEN Alexander HFM
Hopeaa: JOKINEN Emil TMÅF
Pronssia: PIELA Peter HFM
Pronssia: RAISKILA Wäinö MM

Kadettityttöjen kalpa
Kultaa: KOCK Catharina HFM
Hopeaa: KELO Sarla EM
Pronssia: ANDSTEN Rose-Marie EM
Pronssia: LUOMI Nathalie HFM

Junioripoikien kalpa
Kultaa: LAHTINEN Alexander HFM
Hopeaa: RAPPU Jukka-Pekka HFM
Pronssia: RAISKILA Wäinö MM
Pronssia: SIREN Nils HFM

Juniorityttöjen kalpa
Kultaa: KELO Sarla EM
Hopeaa: KOCK Catharina HFM
Pronssia: KAISALO Noora MM
Pronssia: KELO Arla EM

Kadettipoikien joukkuekalpa:
Kultaa: HFM1 Alexander Lahtinen, Erik Liesola, Peter Piela, Nils Sirén
Hopeaa: HFM2 Timi Haneborg, Jaako Martiskainen, Jaakko Rastas, Niko Vuorinen
Pronssia: MM1 Janne Föhr, Nico Laine, Wäinö Raiskila

Kadettityttöjen joukkuekalpa:
Kultaa: HFM1 Catharina Kock, Michaela Kock, Nathalie Luomi, Rosa Siiriä
Hopeaa: TMÅF Katariina Kiijärvi, Elena Matsson, Olga Rentto
Pronssia: MM Alix Helfer, Emma Järvinen, Julia Salmi, Elina Väänänen

Junioripoikien joukkuekalpa
Kultaa: HFM I Alexander Lahtinen, Erik Liesola, Jukka-Pekka Rappu, Nils Sirén
Hopeaa: TapEräI Kim Kärkkäinen,Lauri Peltola,Leo Salomaa,Ilkka Vertanen
Pronssia: EM Eetu Lohi,Kristian Ruokonen,Henrik Salmi,Juho Tikka

Juniorityttöjen joukkuekalpa
Kultaa: EM Rose-Marie Andsten, Arla Kelo, Sarla kelo
Hopeaa: HFM I Catharina Kock, Michaela Kock, Nathalie Luomi, Rosa Siiriä
Pronssia: MM Alix Helfer, Noora Kaisalo, Julia Salmi, Elina Väänänen

------------------------------------------------------------------

Ja seuroittain mitalisaaliit olivat:

Seuran nimi..................................K...H...P
Helsingin Miekkailijat................13..9..8
Espoon Miekkailijat...................4....1...3
Tapanilan Erä.............................2...2....4
Miekka-Miehet............................2...0....9
Ylioppilasmiekkailijat.................1...3....3
Oulun Miekkailuseura...............1...0....1
Kalpaveljet..................................0...4....2
Turun Miekkailijat.......................0....2...5
HABDA.........................................0....1...2
Saimaan Säilät...........................0....1...0
Rovaniemen Miekkailijat..........0.....0....2

Sarjoja on selkeästi enemmän kuin esimerkiksi viime vuonna johtuen veteraanien SM-kilpailujen sarjamäärän kasvusta. Useampien mitalien lisäksi mitalitaulukkoon on päässyt useampi seurakin - erittäin maininnanarvoinen on vasta reilut pari vuotta toimineiden Rovaniemen Miekkailijoiden kaksi pronssimitalia.

Kärki sen sijaan on aikaisempiakin vuosia selkeämpi: Helsingin Miekkailijat hankkivat mitaleita lähes kaikista pistoasesarjoista ja näin ottavat selkeän ykkössijan. Espoon Miekkailijat, Tapanilan Erä ja Miekka-Miehet erottuvat myös selkeästi muusta joukosta. Ylioppilasmiekkailijat, Turun Miekkailijat ja Kalpaveljet jäävät hieman jälkeen mutta keräävät myös kohtuullisen saaliin mitaleita, loppujen ollessa tyytyminen yksittäisiin mitaleihin.

-----------------------------

Minunkin puolestani onnittelut kaikille mitalisteille ja suomenmestareille!

_________________
Teemu Tokola
Oulun Miekkailuseura
e t u n i m i . s u k u n i m i ( ät ) o u l u n m i e k k a i l u s e u r a . f i


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 10.12.2007 13:55 
Poissa

Liittynyt: 16.12.2004 22:40
Viestit: 373
Paikkakunta: Oulu
Vuoden 2007 tilastot:

K H P Seuran nimi
18 7 11 Helsingin Miekkailijat
4 3 4 . Ylioppilasmiekkailijat
2 1 2 . HABDA
1 5 3 . Miekka-Miehet
1 3 3 . Tapanilan Erä
1 2 3 . Espoon Miekkailijat
1 0 4 . Oulun Miekkailuseura
1 0 2 . Helsingin N5-ottelijat
0 6 5 . Turun Miekkailijat
0 2 3 . Saimaan Säilät
0 0 3 . Kalpaveljet

Helsingin Miekkailijat jälleen liikkeellä laaja-alaisimmalla materiaalilla ja mitaleita on kertynyt ylivoimaisesti eniten.


Ja mitalistit olivat:

Veteraanimiehet, floretti
-------------------------
1. Seppo Lauhio, MM
2. Peter Grönholm, HFM
3. Markku Varjo, SaSä

Veteraanimiehet, joukkuefloretti
--------------------------------
1. HFM (Peter Grönholm, Ismo Hokkanen, Kim Lindberg)
2. SaSä (Ilari Saarinen, Ilkka Seppänen, Markku Varjo)
3. YM (Juha-Matti Lundell, Teemu Perheentupa, Ari Rautanen)

Veteraanimiehet, säilä
----------------------
1. Juha-Matti Lundell, YM
2. Jaakko Rauma, TMÅF
3. Ari Rautanen, YM

Veteraanimiehet, joukkuesäilä:
------------------------------
1. YM (Juha-Matti Lundell, Teemu Perheentupa, Ari Rautanen)
2. SaSä (Ilari Saarinen, Ilkka Seppänen, Markku Varjo)
3. HFM (Peter Grönholm, Ismo Hokkanen, Kim Lindberg)

Veteraanimiehet 40v., kalpa:
-----------------------------
1. Lars Winter, HABDA
2. Jarmo Hirvonen, HABDA
3. Ismo Hokkanen, HFM
3. Jukka Pakarinen, HABDA

Veteraanimiehet 50v., kalpa:
----------------------------
1. Jan Bade, HN5O
2. Seppo Lauhio, MM
3. Ivan Blagoev, KaVe
3. Markku Varjo, SaSä

Veteraanimiehet, joukkuekalpa:
------------------------------
1. HABDA I (Jarmo Hirvonen, Jouko Pakarinen, Lars Winter)
2. HFM (Janne Asplund, Peter Grönholm, Ismo Hokkanen, Kim Lindberg)
3. SaSä (Ilari Saarinen, Ilkka Seppänen, Markku Varjo)

Veteraaninaiset, floretti
-------------------------
1. Marja-Liisa Someroja, HFM
2. Lena Tallroth-Kock, HFM
3. Irma Lindeman, HFM

Veteraaninaiset 40v., kalpa
---------------------------
1. Paula Moberg, HFM
2. Lena Tallroth-Kock, HFM
3. Riitta Michelsson, TMÅF

Veteraaninaiset 50v., kalpa
---------------------------
1. Irma Lindeman, HFM
2. Marja-Liisa Someroja, HFM
3. Ritva-Leena Lehtonen, KaVe

Miesten floretti
----------------
1. KOROKNAY-PÁL Andras HFM
2. LAKKASUO Teemu YM
3. TOKOLA Paulus OMS
3. TOKOLA Teemu OMS

Miesten joukkuefloretti
-----------------------
1. OMS 1 (Paulus Tokola, Teemu Tokola, Samuel Tokola, Pekka Tokola)
2. MM (Antti Kerminen, Tommi Kosunen, Lauri Metsola)
3. HFM (Peter Grönholm, Eerik Liesola, Tapio Voionmaa)

Miesten säilä
-------------
1. Olli Mahlamäki Tap.Erä
2. Mika Roman Tap.Erä
3. Henrik Salonen Tap.Erä
3. Kimmo Pentikäinen YM

Miesten joukkuesäilä
--------------------
1. YM (Ari Rautanen, Kimmo Pentikäinen, Teemu Perheentupa)
2. Tap.Erä (Olli Mahlamäki, Henrik Salonen, Pekka Kastari, Ilkka
Lehtovuori)
3. TMÅF (Jaakko Rauma, Joonas Saarinen, Erkko Vallivaara)

Miesten kalpa
-------------
1. KOROKNAY-PAL Andras FIN HFM
2. KERMINEN Antti FIN MM
3. BADE Dennis FIN EM
3. LAINONEN Teo FIN EM

Miesten joukkuekalpa
--------------------
1. EM (Dennis Bade (C), Jussi Korhonen, Olli-Matti Karhunen, Eduard Sergun)
2. MM (Antti Kerminen, Tommi Kosunen (c), Kasper Kukkonen, Ville Kuvaja)
3. HFM 1 (Andras Koroknay-Pal (c), Jukka-Pekka Rappu, Ismo Hokkanen, Antti Helin)
HN5-ott (Jan Bade (c), Karri Virkajärvi, Eki Karlsson, Rikhard Lundell)

Naisten floretti
----------------
1. SUPPONEN Outi HFM
2. SOMEROJA Marja-Liisa HFM
3. ALANKO Reeta OMS
3. SANTAHOLMA Anna YM

Naisten joukkuefloretti
-----------------------
1. HFM (Irma Lindeman, Terhi Rantanen, Marja-Liisa Someroja, Outi
Supponen)
2. YM (Hilla Hämäläinen, Jaana Pihkala, Anna Santaholma)
3. OMS 2 (Ruusa Degerman, Jenna Jukuri, Anna Leppävuori, Noora Norman)

Naisten säilä
-------------
1. Anna Santaholma YM
2. Heidi Grönholm TMÅF
3. Nina Björkman MM
3. Marika Mänttäri Tap.Erä

Naisten kalpa
-------------
1. TALLROTH-KOCK Lena FIN HFM
2. HÄMÄLÄINEN Hilla FIN YM
3. FABIAN Borbala FIN HFM
3. KAISALO Noora FIN MM

Naisten joukkuekalpa
--------------------
1 HFM 1 (Lena Tallroth-Kock (c), Borbala Fabian, Terhi Rantanen,
Marja-Liisa Someroja)
2 MM 1 (Nina Björkman (c), Noora Kaisalo, Terhi Lumme)
3 EM (Katri Yli-Kovero (c), Elina Sohlberg, Meri-Maaria Eloranta,
Rose-Marie Andsten)
3 MM 2 (Anna-Maria Henell(c), Sari Kerminen, Jenny Sandgren)

Junioripoikien kalpa
--------------------
1. LIESOLA Erik HFM
2. VUORINEN Niko HFM
3. LAHTINEN Alexander HFM
3. SEEVE Teemu TMÅF

Junioripoikien joukkuekalpa
----------------------------
1. HFM 1 (Liesola, Lahtinen, Vuorinen, Sirén)
2. EM (Salmi, Ruokonen, Lohi)
3. TMÅF (Seeve, Mellanen, Laiho)

Juniorityttöjen kalpa
----------------------
1. KOCK Catharina HFM
2. KELO Sarla EM
3. KOCK Michaela HFM
3. OLAH Zsofia KAVE

Juniorityttöjen joukkuekalpa
----------------------------
1. HFM (Catharina Kock, Michaela Kock, Annina Laine, Nathalie Luomi)
2. TMÅF (Katri Kulmala, Katariina Kiijärvi, Elena Mattson, Nelli Hautala)
3. H5OTT (Eevy Bengs, Dagny Bengs, Meeri Leino, Petra Johansson)

Kadettipoikien kalpa
--------------------
1 LAHTINEN Alexander HFM
2 SEEVE Teemu TMÅF
3 LIESOLA Erik HFM
3 ROSLANDER Kasper HABDA

Kadettipoikien joukkuekalpa
---------------------------
1. HFM (Alexander Lahtinen, Erik Liesola, Jaakko Martiskainen, Nils Sirén)
2. TMÅF (Antti Laiho, Rasmus Mellanen, Teemu Seeve)
3. Tap.Erä (Gunnar Gräsbeck, Miiro Nummi, Samu Ohtonen)

Kadettityttöjen kalpa
---------------------
1 KOCK Catharina HFM
2 SAKSA Hanna ERÄ
3 KIIJÄRVI Katariina TMÅF
3 KOCK Michaela HFM

Kadettityttöjen joukkuekalpa
----------------------------
1. HFM I (Catharina Kock, Michaela Kock, Anniina Laine, Nathalie Luomi)
2. TMÅF (Nelli Hautala, Katariina Kiijärvi, Elena Mattsson)
3. HFM II (Julia Forsbom, Siru Liesola, Emma Karstunen)


Onnittelut kaikille mitalisteille!

_________________
Teemu Tokola
Oulun Miekkailuseura
e t u n i m i . s u k u n i m i ( ät ) o u l u n m i e k k a i l u s e u r a . f i


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.12.2008 0:00 
Poissa

Liittynyt: 16.12.2004 22:40
Viestit: 373
Paikkakunta: Oulu
Suomen mestarit ja mitalistit vuodelta 2008 koottuna:
http://www.oulunmiekkailuseura.fi/uutis ... utinen=665

SM-mitalit seuroittain vuonna 2008:
http://www.oulunmiekkailuseura.fi/uutis ... utinen=666

Onnittelut kaikille mestareille ja mitalisteille!

_________________
Teemu Tokola
Oulun Miekkailuseura
e t u n i m i . s u k u n i m i ( ät ) o u l u n m i e k k a i l u s e u r a . f i


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 17 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2  Seuraava

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää:  
cron
Keskustelufoorumin moottorina toimii phpBB® Forum Software © phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com