Suomen Miekkailu- ja 5-otteluliitto

Finlands Fäkt- och 5-kampsförbund - Finnish Fencing and Pentathlon Association
Tänään on 28.5.2022 8:19

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 1 viesti ] 
Kirjoittaja Viesti
ViestiLähetetty: 30.9.2012 18:05 
Poissa

Liittynyt: 4.1.2005 9:51
Viestit: 2321
Paikkakunta: Espoo
VIISI PM-MITALIA LISÄÄ SUOMEN NUORILLE KALPAMIEKKAILIJOILLE

Kalpamiekkailun nuorten PM-kilpailut jatkuivat sunnuntaina Espoon Otahallissa.

Miekkailuseura Habdan 16-vuotias Valter Mickwitz jatkoi hyviä otteitaan taistelemalla taas PM-pronssille, tällä kertaa poikien alle 17-vuotiaiden sarjassa. Lauantaina hän taisteli jo PM-pronssia 20-vuotaiaiden sarjassa. 17-vuotiaiden kilpailun voitti Viron Ruslan Eskov.

20-vuotiaiden junioreiden joukkuekilpailuissa Suomen joukkueet osoittivat todella upeaa venymistä ja taistelivat isäntämaalle molemmat hopeamitalit sekä myös poikien kilpailun pronssin. Poikien loppuottelussa Tanska voitti Suomen ykkösjoukkueen pistoin 45-43 ja pronssiottelussa Suomen kakkosjoukkue voitti Ruotsin 45-44.
Tyttöjen joukkuekilpailun finaalissa kohtasivat Suomi ja Viro. Hyvän taistelun jälkeen Suomen joukkueen kaulaan ripustettiin hopeamitalit Viron voitettua loppuottelun 45-37.

Tyttöjen alle 13-vuotiaiden sarjassa Espoon Miekkailijoiden Julia Fogde taisteli hienosti pronssille.

KALPAMIEKKAILUN PM-TULOKSET 30.9.2012

Pojat alle 20v, joukkue
1. TANSKA (Frederik von der Osten, Viktor Emil Gaardsted, Christian Jauernik, Troels Christian Robl)
2. SUOMI I (Rasmus Mellanen, Gunnar Gräsbeck, Hannes Kolehmainen, Verneri Vesterinen)
3. SUOMI II (Tatu Nuotio, Markus Kyllönen, Oskar Fogde, Kimmo Kaakinen)

Tytöt alle 20v, joukkue
1. VIRO (Katriina Lehis, Veronika Zuikova, Gaia-Marianna Siim, Anu Hark)
2. SUOMI (Anna Salminen, Ester Bálint, Carolina Fusoni, Annette Alhonen)
3. RUOTSI (Vendela Runold, Rebecka Österdahl, Viktoria Leijon, Emelie Mumm)

Pojat 17v alle
1. Ruslan Eskov, EST
2. Linus Islas Flygare, SWE
3. Marten Manda, EST ja Valter Mickwitz, FIN
5. Jakob Stymne, SWE
6. Axel Neergaaard, FIN
7. Anton Kimfors, SWE
8. Felix Arias-Olsson, SWE
61 os.

Tytöt alle 17v
1. Åsa Linde, SWE
2. Elena Koit, EST
3. Emilia Cecilie Borrye, DEN ja Vikte Azukaite, LTU
5. Ilona Syvälä, FIN
6. Akvile Katkovaite, LTU
7. Selma Mustonen, FIN
8. Sofia Tauriainen, FIN
48 os.

Pojat alle 13v
1. Igor Guljarev, EST
2. Maksim Sherhovets, EST
3. Mattias Lao, EST ja Ilian Bobrov, EST
5. Akseli Heinämaa, FIN
6. Matias Kallio, FIN
7. Erik Simin, EST
8. Oscar Juul Skals, DEN
17 os.

Tytöt alle 13v
1. Karoliine Loit, EST
2. Anne-Sofie Skaarup Jensen, DEN
3. Julia Fogde, FIN ja Maria Jefimova, EST
5. Outi Jaakkola, FIN
6. Jelisaveta Kuznetsova, EST
7. Rilla Ritakallio, FIN
8. Liisa Terho FIN
12 os.


---
Lena Tallroth-Kock


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 1 viesti ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää:  
cron
Keskustelufoorumin moottorina toimii phpBB® Forum Software © phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com